♥ 5 tipů – Jak na strach + VIDEO

Tento článek píšu v době nouzového stavu v ČR a pandemie ohledně koronaviru.

V roce 2005 jsem byla poprvé na několikadenním semináři s transformačními technikami a meditacemi. (Od té doby jezdím pořád. 😀 ). No a hned druhý byl seminář o smrti. Z mého hlediska by měl takový seminář projít každý.

Smrt je stále přítomná, jen my děláme, že není. Kde je život, tam je i smrt. Jednáme, jako by byl život nekonečný, někdy si ani nevážíme toho, co máme. Smrt tu je, nemoc tu je, takhle to prostě je, stejně jako je voda mokrá.

Znám to, ulítnu v tom, i když jsem prošla transformací a mám i závěť 15 let, jen ji obměňuji. Téma smrti a vážných nemocí, či nehod vnímám na denní úrovni. Pracuji s tím zmiňovaných 15 let a stejně mi někdy tohle vědomí někdy unikne.

Nyní v době pandemie si většina lidí uvědomuje, co byla předtím záležitost menšiny. A to je, že život je křehký. Zdraví je křehké. Je potřeba si ho vážit a dobře se o něj starat. Být vděční za zdraví, jaké máte teď a za život a vztahy, jaké máte teď. A toto všechno dál rozvíjet a zkvalitňovat.

S uvědoměním přítomnosti smrti nebo vážné nemoci může přijít strach.

Ten, kdo se nejčastěji bojí v nás je naše vnitřní dítě nebo také naše traumatizovaná část. Náš mozek je primárně nastavený na přežití. Je tedy nutné v případě automatického nastartování tohoto impulzu k chování podle přežívajících strategií. Zdravé je se vědomě zastavit a uvědomit si tyto automatismy. Máte na to asi tak třičtvrtě vteřiny, což není moc času. I později si ale můžete uvědomit, kde jste se ocitli a vrátit se k sobě.

Srovnání hodnot

V přítomnosti smrti nebo vážné nemoci nebo jakéhokoliv jiného životního uvědomění si přerovnáváme hodnoty. Život je to nejcennější, co máme. Například, když se ocitnete u nějaké nehody, nebudete řešit, co je to za člověka, prostě mu začnete zachraňovat život. Nebudete řešit, jestli máte zakrvácenou blůzu, prostě mu budete ovazovat ruce a nohy. Priority jsou v takové chvíli naprosto jasné.

Je dobré, když máme hodnoty uvnitř sebe srovnané už předtím, ale znáte to. Nikdy není pozdě. A právě když začnete rovnat hodnoty a být vděční, tak se dostáváte do sebe, máte více jasno, kam chcete svůj život směřovat a dostáváte se do pozitivního nastavení mysli. Též jste pevnější v hranicích, protože, když máte jasno, víte přesně, co nechcete avyjadřujete své „NE“ tam, kde je to potřeba.

Srovnání hodnot přináší jasnost a ta drží hranice.

Klidně si hned teď sepište na papír, co je pro vás to nejdůležitější. Nebo kdo jsou Ti nejdůležitější lidé ve vaší rodině nebo z přátel či známých. Objevte skutečné, opravdové hodnoty, jděte do hloubky a pište. Někdy se stane, že na začátku píšete něco, co není tak důležité, ale klidně si nastavte budík na 5 minut a uvidíte, co všechno se objeví.

Nastavte si budík na 5 minut a piště na papír své hodnoty, co a kdo je pro vás důležité, důležitý.

Jak na strach

O tom je i níže přiložené video a pod videem vám ještě sepíšu znovu v bodech, co můžete dělat.

  1. Uzemněte se – například si zaskákejte, setřepte vše ze sebe, nechte energii klesnout dolů, zastavte se. Sundejte si ponožky, buďte bosy.
  2. Pojmenujte ten pocit. Začněte to řídit. Provázejte sámi sebe.  – Například – „Teď mám strach, jsem rozcitlivělá, pěkně se klepu a skoro nemůžu dýchat.“ Popisováním dostáváte své pocity pod kontrolu, uvědomujete si, co se děje a přijímáte to, tedy přijímáte i ten nepříjemný pocit. Říkáte mu ANO a tím se ten nepříjemný pocit změnšuje.
  3. Soustřeďte se na dech – dýchejte, vnímejte kraje nosních dírek a dech prohlubujte.
  4. Vracejte pocity, které k vám nepatří. Řekněte si větu – „Vracím vše, co ke mě nepatří, tam kam to patří“, sledujte tělo, mohlo by se uvolnít. Vracet můžete i konkrétní osobě nebo předkovi. Jim to pomáhá, vracíte jim (pomyslně půjčené pastelky) a oni mohou zase malovat barevněji svůj život.
  5. Buďte v T E Ď – řekněte si své jméno a dnešní datum včetně roku. Tedy jsem Nadiya Jindřiška Jindrová a dnes je …….. 2020.
  6. BONUS – vnímejte celou situaci jako příležitost a výzvu pro sebe, pro druhého a pro celou společnost. Nastavte se na to, že jakýmkoliv procesem projdete a pohnete se třeba jen o milimetr, tak na konci to udělá velký rozdíl. Když velká zaoceánská loď posune svůj kurz o milimetr (vaše zpracování třeba strachu o jeden krok vpřed), na konci v té její plavbě pluje někam jinam než předtím. Když vystřelíte šíp z luku o milimetr jinak, na konci bude blíže středu v terči. Tedy stojí to za to procházet těmito stavy znovu a znovu a sbírat odvahu a posouvat se (hýbat se vnitřně i venku) jak jen to je možné ve vašich silách, i kdyby to byl jen milimetr. A co projdete vy, tím inspirujete ostatní a tím, že jsme spojeni, rovnou ovlivňujete celou společnost, tedy i vaše nastavení a myšlení.

Mozek je silnější než atomová elektrárna, je tedy dobře, když vyrábí zdroje.

Přeji vám, ať vám můj návod pomůže, byť by to bylo jen připomenutí.

Hýbejte se uvnitř i venku.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *